Rubycon 100YXG39MEFC8X16
100YXG39MEFC8X16 picture photo
Mfg. Part Number
100YXG39MEFC8X16
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXG39MEFC8X16.pdf
Availability of 100YXG39MEFC8X16
QUANTITY
100YXG39MEFC8X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXG39MEFC8X16
Internal Part NumberEIS-100YXG39MEFC8X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXG39MEFC8X16
Related Links100YXG39, 100YXG39MEFC8X16 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXG39MEFC8X16 Details Description
Related parts for 100YXG39MEFC8X16
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE PANEL LVDS 460MM SERIES2 datasheet.pdf
RES 464 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER ESG 9/20 MC datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V +/-15V datasheet.pdf
BNC ADAPTER 3.5MM NONTERMINATED datasheet.pdf