Rubycon 100YXG39MEFCTA8X16
100YXG39MEFCTA8X16 picture photo
Mfg. Part Number
100YXG39MEFCTA8X16
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXG39MEFCTA8X16.pdf
Availability of 100YXG39MEFCTA8X16
QUANTITY
100YXG39MEFCTA8X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXG39MEFCTA8X16
Internal Part NumberEIS-100YXG39MEFCTA8X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXG39MEFCTA8X16
Related Links100YXG39M, 100YXG39MEFCTA8X16 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXG39MEFCTA8X16 Details Description
Related parts for 100YXG39MEFCTA8X16
IDC CABLE - MSR20A/MC20M/MSR20A datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 28 POS .295 SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS RF NPN 4V 50MA SOT343 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 36V datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf