Rubycon 100YXH270MEFCGC16X25
100YXH270MEFCGC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
100YXH270MEFCGC16X25
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXH270MEFCGC16X25.pdf
Availability of 100YXH270MEFCGC16X25
QUANTITY
100YXH270MEFCGC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXH270MEFCGC16X25
Internal Part NumberEIS-100YXH270MEFCGC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current675mA
Impedance62 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)