Rubycon 100YXH330MEFCG412.5X40
100YXH330MEFCG412.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
100YXH330MEFCG412.5X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXH330MEFCG412.5X40.pdf
Availability of 100YXH330MEFCG412.5X40
QUANTITY
100YXH330MEFCG412.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXH330MEFCG412.5X40
Internal Part NumberEIS-100YXH330MEFCG412.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current704mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXH330MEFCG412.5X40
Related Links100YXH330ME, 100YXH330MEFCG412.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXH330MEFCG412.5X40 Details Description
Related parts for 100YXH330MEFCG412.5X40
IC MOSFET RF N-CHAN TO272-2 datasheet.pdf
IC FIXED-GAIN OPAMP TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC M-LVDS RCVR QUAD 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPEA 8POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO46-2 datasheet.pdf