Rubycon 100YXJ1MTA5X11
100YXJ1MTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
100YXJ1MTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXJ1MTA5X11.pdf
Availability of 100YXJ1MTA5X11
QUANTITY
100YXJ1MTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXJ1MTA5X11
Internal Part NumberEIS-100YXJ1MTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance4.5 Ohm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXJ1MTA5X11
Related Links100YXJ1, 100YXJ1MTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXJ1MTA5X11 Details Description
Related parts for 100YXJ1MTA5X11
DIODE ZENER 4.7V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 787 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC XO 19.200MHZ CMOS SMD datasheet.pdf