Rubycon 100YXM1MEFCT15X11
100YXM1MEFCT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
100YXM1MEFCT15X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXM1MEFCT15X11.pdf
Availability of 100YXM1MEFCT15X11
QUANTITY
100YXM1MEFCT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXM1MEFCT15X11
Internal Part NumberEIS-100YXM1MEFCT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXM1MEFCT15X11
Related Links100YXM1M, 100YXM1MEFCT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXM1MEFCT15X11 Details Description
Related parts for 100YXM1MEFCT15X11
TRIAC 200V 10A TO263 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 160MA 9.5 OHM TH datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RC NETWORK 68 OHM 100PF 9-SIP datasheet.pdf
SSD 512GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf