Rubycon 100ZL270MEFC12.5X35
100ZL270MEFC12.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
100ZL270MEFC12.5X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZL270MEFC12.5X35.pdf
Availability of 100ZL270MEFC12.5X35
QUANTITY
100ZL270MEFC12.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZL270MEFC12.5X35
Internal Part NumberEIS-100ZL270MEFC12.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance52 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZL270MEFC12.5X35
Related Links100ZL270M, 100ZL270MEFC12.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZL270MEFC12.5X35 Details Description
Related parts for 100ZL270MEFC12.5X35
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO 20HTSSOP datasheet.pdf
OSC XO 650.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 6MM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
IC HIGH-SIDE LOAD SWITCH 6WLSCP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 0.5A SOD962 datasheet.pdf