Rubycon 100ZL390MEFC16X31.5
100ZL390MEFC16X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
100ZL390MEFC16X31.5
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZL390MEFC16X31.5.pdf
Availability of 100ZL390MEFC16X31.5
QUANTITY
100ZL390MEFC16X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZL390MEFC16X31.5
Internal Part NumberEIS-100ZL390MEFC16X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZL390MEFC16X31.5
Related Links100ZL390M, 100ZL390MEFC16X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZL390MEFC16X31.5 Details Description
Related parts for 100ZL390MEFC16X31.5
TRANS PNP 50V 0.15A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SC-82AB datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.1A SYNC 8DFN datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TOP1.5GS 03/90 7.62 OG EEXE datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf