Rubycon 100ZLH390MEFCGC18X20
100ZLH390MEFCGC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLH390MEFCGC18X20
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLH390MEFCGC18X20.pdf
Availability of 100ZLH390MEFCGC18X20
QUANTITY
100ZLH390MEFCGC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLH390MEFCGC18X20
Internal Part NumberEIS-100ZLH390MEFCGC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.072A
Impedance54 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLH390MEFCGC18X20
Related Links100ZLH390M, 100ZLH390MEFCGC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLH390MEFCGC18X20 Details Description
Related parts for 100ZLH390MEFCGC18X20
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
TOOL DIE AMPOWER 400MCM datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 10V X7S 0504 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 700LM datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 145POS GOLD datasheet.pdf
BRASS PADLOCK IDENTIFICATION TAG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1300W datasheet.pdf