Rubycon 100ZLH560MEFC18X31.5
100ZLH560MEFC18X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLH560MEFC18X31.5
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLH560MEFC18X31.5.pdf
Availability of 100ZLH560MEFC18X31.5
QUANTITY
100ZLH560MEFC18X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLH560MEFC18X31.5
Internal Part NumberEIS-100ZLH560MEFC18X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.358A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLH560MEFC18X31.5
Related Links100ZLH560M, 100ZLH560MEFC18X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLH560MEFC18X31.5 Details Description
Related parts for 100ZLH560MEFC18X31.5
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST HEX 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 12POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf