Rubycon 100ZLH820MEFC18X40
100ZLH820MEFC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLH820MEFC18X40
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLH820MEFC18X40.pdf
Availability of 100ZLH820MEFC18X40
QUANTITY
100ZLH820MEFC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLH820MEFC18X40
Internal Part NumberEIS-100ZLH820MEFC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNon EFC to EFC Part Callout 23/Mar/2011
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.106A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLH820MEFC18X40
Related Links100ZLH820, 100ZLH820MEFC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLH820MEFC18X40 Details Description
Related parts for 100ZLH820MEFC18X40
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO15 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 6.2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 86POS .100" DUAL HORZ datasheet.pdf