Rubycon 100ZLJ100M12.5X16
100ZLJ100M12.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLJ100M12.5X16
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLJ100M12.5X16.pdf
Availability of 100ZLJ100M12.5X16
QUANTITY
100ZLJ100M12.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLJ100M12.5X16
Internal Part NumberEIS-100ZLJ100M12.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current715mA @ 120Hz
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLJ100M12.5X16
Related Links100ZLJ10, 100ZLJ100M12.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLJ100M12.5X16 Details Description
Related parts for 100ZLJ100M12.5X16
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULTIPLYING 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M40 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN UHF JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 30MA SNT6A datasheet.pdf