Rubycon 100ZLJ18MT16.3X11
100ZLJ18MT16.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLJ18MT16.3X11
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLJ18MT16.3X11.pdf
Availability of 100ZLJ18MT16.3X11
QUANTITY
100ZLJ18MT16.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLJ18MT16.3X11
Internal Part NumberEIS-100ZLJ18MT16.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155.4mA @ 120Hz
Impedance460 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLJ18MT16.3X11
Related Links100ZLJ18, 100ZLJ18MT16.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLJ18MT16.3X11 Details Description
Related parts for 100ZLJ18MT16.3X11
LASER MODULE 650NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 32POS DUAL STR datasheet.pdf
MCP2.8 BU-CONTACT datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 600V 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
68UF 200V 12,5X25 datasheet.pdf