Panasonic Electronic Components EEE-HD1H1R0R
EEE-HD1H1R0R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HD1H1R0R
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-HD1H1R0R.pdf
Availability of EEE-HD1H1R0R
QUANTITY
EEE-HD1H1R0R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HD1H1R0R
Internal Part NumberEIS-EEE-HD1H1R0R
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7mA
Impedance12 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HD1H1R0R
Related LinksEEE-HD, EEE-HD1H1R0R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HD1H1R0R Details Description
Related parts for EEE-HD1H1R0R
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS OR datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC 12BIT ADC 4CH SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf