Rubycon 100ZLJ18MTA6.3X11
100ZLJ18MTA6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLJ18MTA6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLJ18MTA6.3X11.pdf
Availability of 100ZLJ18MTA6.3X11
QUANTITY
100ZLJ18MTA6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLJ18MTA6.3X11
Internal Part NumberEIS-100ZLJ18MTA6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155.4mA @ 120Hz
Impedance460 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLJ18MTA6.3X11
Related Links100ZLJ18, 100ZLJ18MTA6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLJ18MTA6.3X11 Details Description
Related parts for 100ZLJ18MTA6.3X11
Connector Receptacle, Bottom Entry 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM3407 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 20mA Backlight 20-HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALLMN SCKT datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC REL OUT 24V datasheet.pdf