FFF 10104997-A0C-70B
10104997-A0C-70B picture photo
Mfg. Part Number
10104997-A0C-70B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK
Datasheet Download
10104997-A0C-70B.pdf
Availability of 10104997-A0C-70B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10104997-A0C-70B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10104997-A0C-70B
Internal Part NumberEIS-10104997-A0C-70B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical54 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10104997-A0C-70B
Related Links10104997, 10104997-A0C-70B Datasheet, FFF Distributor
10104997-A0C-70B Details Description
Related parts for 10104997-A0C-70B
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 6POS DL PCB R/A datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 176BGA datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
1/2 DUAL HST YL 25/4'/PKG datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf