FFF 10104999-G0E-80B
10104999-G0E-80B picture photo
Mfg. Part Number
10104999-G0E-80B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK
Datasheet Download
10104999-G0E-80B.pdf
Availability of 10104999-G0E-80B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10104999-G0E-80B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10104999-G0E-80B
Internal Part NumberEIS-10104999-G0E-80B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical72 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10104999-G0E-80B
Related Links10104999, 10104999-G0E-80B Datasheet, FFF Distributor
10104999-G0E-80B Details Description
Related parts for 10104999-G0E-80B
TERM SOLDER TURRET .156" .066"L datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK .200 18POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET 24-28AWG datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 48POS datasheet.pdf