FFF 10106814-053002LF
10106814-053002LF picture photo
Mfg. Part Number
10106814-053002LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
0.5 BTB
Datasheet Download
10106814-053002LF.pdf
Availability of 10106814-053002LF
QUANTITY
10106814-053002LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10106814-053002LF
Internal Part NumberEIS-10106814-053002LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 18/Aug/2015
Standard Package3,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesMezzoStak
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSelf Mating, Non-Gendered
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Mated Stacking Heights5.5mm, 6mm, 6.5mm
Height Above Board0.179" (4.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10106814-053002LF
Related Links10106814, 10106814-053002LF Datasheet, FFF Distributor
10106814-053002LF Details Description
Related parts for 10106814-053002LF
RES SMD 3.74KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TOOL DIE SET 10POS COMPU-SHIELD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 3.35"L X 2.84"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf