FFF 10106814-061002LF
10106814-061002LF picture photo
Mfg. Part Number
10106814-061002LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
HERMAPHRODITIC 60POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
10106814-061002LF.pdf
Availability of 10106814-061002LF
QUANTITY
10106814-061002LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10106814-061002LF
Internal Part NumberEIS-10106814-061002LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 18/Aug/2015
Multiple Devices 18/Aug/2015
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesMezzoStak
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSelf Mating, Non-Gendered
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Mated Stacking Heights4mm, 4.5mm, 5.5mm
Height Above Board0.140" (3.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10106814-061002LF
Related Links10106814, 10106814-061002LF Datasheet, FFF Distributor
10106814-061002LF Details Description
Related parts for 10106814-061002LF
IC HEX INVERTER OPEN DRN 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 100A 500V HS BOLT-ON datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
E2 DIE .110 AVIK 16-14 MMZ-203 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE SKT datasheet.pdf