FFF 10108777-10102TLF
10108777-10102TLF picture photo
Mfg. Part Number
10108777-10102TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXP CARDEDGE FMALE 98PO
Datasheet Download
10108777-10102TLF.pdf
Availability of 10108777-10102TLF
QUANTITY
10108777-10102TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10108777-10102TLF
Internal Part NumberEIS-10108777-10102TLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,400
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions98
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10108777-10102TLF
Related Links10108777, 10108777-10102TLF Datasheet, FFF Distributor
10108777-10102TLF Details Description
Related parts for 10108777-10102TLF
HEADER OPEN .025"DIA .600 32POS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 500V 15A IN LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC DAC 13BIT 5V SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
RES 62.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf