Diodes Incorporated AP7331-10WG-7
AP7331-10WG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7331-10WG-7
Brief Description
IC REG LDO 1V 0.3A SOT25
Datasheet Download
AP7331-10WG-7.pdf
Availability of AP7331-10WG-7
QUANTITY
AP7331-10WG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7331-10WG-7
Internal Part NumberEIS-AP7331-10WG-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationLeadframe Material Update 09/Apr/2014
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-25
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7331-10WG-7
Related LinksAP7331, AP7331-10WG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7331-10WG-7 Details Description
Related parts for AP7331-10WG-7
IC 20-BIT 25KHZ A/D 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 10POS R/A TIN datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC OPTICAL FLAG datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 50K SPI 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf