FFF 10113947-R0C-40B
10113947-R0C-40B picture photo
Mfg. Part Number
10113947-R0C-40B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK
Datasheet Download
10113947-R0C-40B.pdf
Availability of 10113947-R0C-40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10113947-R0C-40B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10113947-R0C-40B
Internal Part NumberEIS-10113947-R0C-40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package480
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical18 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10113947-R0C-40B
Related Links10113947, 10113947-R0C-40B Datasheet, FFF Distributor
10113947-R0C-40B Details Description
Related parts for 10113947-R0C-40B
MOSFET N-CH 100V 42A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS STR datasheet.pdf
MICRO-LOCK HOOK RED datasheet.pdf
CONN RCPT 27 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR 12A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 350W 12V 29.2A PCB datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 31POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf