FFF 10114508-H0J-40B
10114508-H0J-40B picture photo
Mfg. Part Number
10114508-H0J-40B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK
Datasheet Download
10114508-H0J-40B.pdf
Availability of 10114508-H0J-40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10114508-H0J-40B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10114508-H0J-40B
Internal Part NumberEIS-10114508-H0J-40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package152
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns4
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical36 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10114508-H0J-40B
Related Links10114508, 10114508-H0J-40B Datasheet, FFF Distributor
10114508-H0J-40B Details Description
Related parts for 10114508-H0J-40B
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
COVER BTS 11 KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 62.5W TO-3PF datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 50' datasheet.pdf
ATTENUATOR 13 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 820 UF 20% 16 V datasheet.pdf