FFF 10114868-J0J-40B
10114868-J0J-40B picture photo
Mfg. Part Number
10114868-J0J-40B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE LEFT 2PVH 4COL NK
Datasheet Download
10114868-J0J-40B.pdf
Availability of 10114868-J0J-40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10114868-J0J-40B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10114868-J0J-40B
Internal Part NumberEIS-10114868-J0J-40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package608
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns4
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical12 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10114868-J0J-40B
Related Links10114868, 10114868-J0J-40B Datasheet, FFF Distributor
10114868-J0J-40B Details Description
Related parts for 10114868-J0J-40B
BRD SPT SNAP FIT SCREW MNT 3/8" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 270KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 258K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3.93A 35 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf