FFF 10114868-T0J-40B
10114868-T0J-40B picture photo
Mfg. Part Number
10114868-T0J-40B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK
Datasheet Download
10114868-T0J-40B.pdf
Availability of 10114868-T0J-40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10114868-T0J-40B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10114868-T0J-40B
Internal Part NumberEIS-10114868-T0J-40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package608
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns4
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical12 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10114868-T0J-40B
Related Links10114868, 10114868-T0J-40B Datasheet, FFF Distributor
10114868-T0J-40B Details Description
Related parts for 10114868-T0J-40B
IC DRVR SYNC BUCK MOSF 4A 10DFN datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 115A 600V 3POLE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 250MM 1.32 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100K OHM 5% 25W datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
10000UF 40V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG,LC SEC RED datasheet.pdf