| Internal Part Number | EIS-SSR21H-06425 | |
| Product Training Modules | AC Line Filters | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Filters | |
| Family | Common Mode Chokes | |
| Series | SSR21H | |
| Packaging | Bulk | |
| Filter Type | Power Line | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 42.5mH | |
| Current | 600mA | |
| DC Resistance (DCR) | 890 mOhm Max | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 120°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 0.906" L x 0.906" W (23.00mm x 23.00mm) | |
| Height (Max) | 0.571" (14.50mm) | |