NorComp 182-037-113R171
182-037-113R171 picture photo
Mfg. Part Number
182-037-113R171
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
182-037-113R171.pdf
Availability of 182-037-113R171
QUANTITY
182-037-113R171 Order Process
Ship out your order
Specifications of 182-037-113R171
Internal Part NumberEIS-182-037-113R171
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents182-037-113R171 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model182-037-113.pdf182-037-113Ryy1.stp182-037-113Ryy1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series182
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)182-037-113R171
Related Links182-037, 182-037-113R171 Datasheet, NorComp Distributor
182-037-113R171 Details Description
Related parts for 182-037-113R171
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf