Vishay/Dale RLR07C7682FSRE6
RLR07C7682FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7682FSRE6
Brief Description
RES 76.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7682FSRE6.pdf
Availability of RLR07C7682FSRE6
QUANTITY
RLR07C7682FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7682FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C7682FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7682FSRE6
Related LinksRLR07C7, RLR07C7682FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7682FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C7682FSRE6
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28DIP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A SPAK-3 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf