FFF 10114868-T0J-40B
10114868-T0J-40B picture photo
Mfg. Part Number
10114868-T0J-40B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK
Datasheet Download
10114868-T0J-40B.pdf
Availability of 10114868-T0J-40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10114868-T0J-40B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10114868-T0J-40B
Internal Part NumberEIS-10114868-T0J-40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package608
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns4
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical12 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10114868-T0J-40B
Related Links10114868, 10114868-T0J-40B Datasheet, FFF Distributor
10114868-T0J-40B Details Description
Related parts for 10114868-T0J-40B
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 150MA RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.5V 4-USP datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN PLUG datasheet.pdf
1000UF 50V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf