FFF 10118069-500A010LF
10118069-500A010LF picture photo
Mfg. Part Number
10118069-500A010LF
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
10118069-500A010LF.pdf
Availability of 10118069-500A010LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10118069-500A010LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10118069-500A010LF
Internal Part NumberEIS-10118069-500A010LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jan/2015
PCN Design/SpecificationModular Jacks Documentation 10/Feb/2012
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series10118069
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports2
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
RatingsCat3
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10118069-500A010LF
Related Links10118069-, 10118069-500A010LF Datasheet, FFF Distributor
10118069-500A010LF Details Description
Related parts for 10118069-500A010LF
RES SMD 10.5KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm Series 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 650MA 250 MOHM datasheet.pdf
RECT BRIDGE 5A 400V CM datasheet.pdf