FFF 10119130-D0C-40DLF
10119130-D0C-40DLF picture photo
Mfg. Part Number
10119130-D0C-40DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK
Datasheet Download
10119130-D0C-40DLF.pdf
Availability of 10119130-D0C-40DLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10119130-D0C-40DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10119130-D0C-40DLF
Internal Part NumberEIS-10119130-D0C-40DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical36 Signal Pairs, 39 Ground
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10119130-D0C-40DLF
Related Links10119130-, 10119130-D0C-40DLF Datasheet, FFF Distributor
10119130-D0C-40DLF Details Description
Related parts for 10119130-D0C-40DLF
CONN HEADER 50POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IPD M12 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 340MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf