Abracon Corporation AIAC-1008C-56NK-T
AIAC-1008C-56NK-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAC-1008C-56NK-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 470MA 27.5 MOHM
Datasheet Download
AIAC-1008C-56NK-T.pdf
Availability of AIAC-1008C-56NK-T
QUANTITY
AIAC-1008C-56NK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAC-1008C-56NK-T
Internal Part NumberEIS-AIAC-1008C-56NK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAC-1008C.pdfAIAC-1008C.stp
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAC-1008C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating470mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)27.5 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.075" W (3.20mm x 1.90mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAC-1008C-56NK-T
Related LinksAIAC-100, AIAC-1008C-56NK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAC-1008C-56NK-T Details Description
Related parts for AIAC-1008C-56NK-T
GDT 90V 10KA datasheet.pdf