FFF 10120124-10E-70DLF
10120124-10E-70DLF picture photo
Mfg. Part Number
10120124-10E-70DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3P 8C 4W VERT XCHD HDR
Datasheet Download
10120124-10E-70DLF.pdf
Availability of 10120124-10E-70DLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10120124-10E-70DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10120124-10E-70DLF
Internal Part NumberEIS-10120124-10E-70DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package128
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Signal Pairs, 28 Ground
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10120124-10E-70DLF
Related Links10120124-, 10120124-10E-70DLF Datasheet, FFF Distributor
10120124-10E-70DLF Details Description
Related parts for 10120124-10E-70DLF
CONVERTER DC-DC 1.3-3.5V 30A VRT datasheet.pdf
LED SS GREEN CLEAR PCB 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.5V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
FUSE HEV LC 250VAC 50A PLUG IN datasheet.pdf