Conec 101B10079X
101B10079X picture photo
Mfg. Part Number
101B10079X
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
13 POS MALE 2.5MM R/A DIN41617
Datasheet Download
101B10079X.pdf
Availability of 101B10079X
QUANTITY
101B10079X Order Process
Ship out your order
Specifications of 101B10079X
Internal Part NumberEIS-101B10079X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesDIN 41617
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Style-
Level, Class2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-1
Material - InsulationPolycarbonate, Glass Filled
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)101B10079X
Related Links101B1, 101B10079X Datasheet, Conec Distributor
101B10079X Details Description
Related parts for 101B10079X
SSD 4GB SCSI datasheet.pdf
MONITOR FILTER 14-16"CRT/15" LCD datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 64PS STR SHORT LA datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 103-171V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf