Johanson Dielectrics Inc. 101X15W102MV4E
101X15W102MV4E picture photo
Mfg. Part Number
101X15W102MV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
101X15W102MV4E.pdf
Availability of 101X15W102MV4E
QUANTITY
101X15W102MV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 101X15W102MV4E
Internal Part NumberEIS-101X15W102MV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)101X15W102MV4E
Related Links101X15W, 101X15W102MV4E Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
101X15W102MV4E Details Description
Related parts for 101X15W102MV4E
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
WIRELESS ACCESS POINT 802.11 B/G datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC MCU AVR 64K FLASH 48VQFN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 62POS datasheet.pdf