Amphenol Industrial GTC06R-24-28S
GTC06R-24-28S picture photo
Mfg. Part Number
GTC06R-24-28S
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTC06R-24-28S.pdf
Availability of GTC06R-24-28S
QUANTITY
GTC06R-24-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06R-24-28S
Internal Part NumberEIS-GTC06R-24-28S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06R-24-28S
Related LinksGTC06R, GTC06R-24-28S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06R-24-28S Details Description
Related parts for GTC06R-24-28S
CONN HEADER 2POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf