Johanson Dielectrics Inc. 102R15N470KV4E
102R15N470KV4E picture photo
Mfg. Part Number
102R15N470KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 1KV NP0 0805
Datasheet Download
102R15N470KV4E.pdf
Availability of 102R15N470KV4E
QUANTITY
102R15N470KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102R15N470KV4E
Internal Part NumberEIS-102R15N470KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102R15N470KV4E
Related Links102R15N, 102R15N470KV4E Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
102R15N470KV4E Details Description
Related parts for 102R15N470KV4E
IGBT 600V 11.5A 34W TO220FP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBYTE M2.2 PKG datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3.9GHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC 8-CH HS DIFF RECEIVER 38TSSOP datasheet.pdf
PWR SUPP PROGRAMABLE DC 60V/24A datasheet.pdf
KIT EVAL BOARD FOR 10XS3535 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf