Johanson Dielectrics Inc. 102R15W102KV4E
102R15W102KV4E picture photo
Mfg. Part Number
102R15W102KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805
Datasheet Download
102R15W102KV4E.pdf
Availability of 102R15W102KV4E
QUANTITY
102R15W102KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102R15W102KV4E
Internal Part NumberEIS-102R15W102KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102R15W102KV4E
Related Links102R15W, 102R15W102KV4E Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
102R15W102KV4E Details Description
Related parts for 102R15W102KV4E
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CONN FPC 54POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf