Vishay/Dale CMF552K3750CHEK
CMF552K3750CHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K3750CHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.375K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K3750CHEK.pdf
Availability of CMF552K3750CHEK
QUANTITY
CMF552K3750CHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K3750CHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K3750CHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.375k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K3750CHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K3750CHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K3750CHEK Details Description
Related parts for CMF552K3750CHEK
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 125.003MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 M25 datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 520MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf