Johanson Dielectrics Inc. 102R15W102KV4E
102R15W102KV4E picture photo
Mfg. Part Number
102R15W102KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805
Datasheet Download
102R15W102KV4E.pdf
Availability of 102R15W102KV4E
QUANTITY
102R15W102KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102R15W102KV4E
Internal Part NumberEIS-102R15W102KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102R15W102KV4E
Related Links102R15W, 102R15W102KV4E Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
102R15W102KV4E Details Description
Related parts for 102R15W102KV4E
CONN HOOD TOP ENTRY SZ12 M50 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1 500UH 10VUS datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3400K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 30A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf