Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40CPQ040-N3
VS-40CPQ040-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-40CPQ040-N3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247AC
Datasheet Download
VS-40CPQ040-N3.pdf
Availability of VS-40CPQ040-N3
QUANTITY
VS-40CPQ040-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40CPQ040-N3
Internal Part NumberEIS-VS-40CPQ040-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If590mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 40V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40CPQ040-N3
Related LinksVS-40CP, VS-40CPQ040-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40CPQ040-N3 Details Description
Related parts for VS-40CPQ040-N3
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 2008 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 127UM datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 88POS datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 2W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf