Johanson Dielectrics Inc. 102R18N331JV4E
102R18N331JV4E picture photo
Mfg. Part Number
102R18N331JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
102R18N331JV4E.pdf
Availability of 102R18N331JV4E
QUANTITY
102R18N331JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102R18N331JV4E
Internal Part NumberEIS-102R18N331JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102R18N331JV4E
Related Links102R18N, 102R18N331JV4E Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
102R18N331JV4E Details Description
Related parts for 102R18N331JV4E
VOLTMETER 2VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
DIODE LASER 50MW 658NM TO-18 datasheet.pdf
TRANS PNP 350V 8A TO220AB datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 320.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf