Johanson Technology Inc. 102S42E100KV4E
102S42E100KV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E100KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E100KV4E.pdf
Availability of 102S42E100KV4E
QUANTITY
102S42E100KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E100KV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E100KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E100KV4E
Related Links102S42E, 102S42E100KV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E100KV4E Details Description
Related parts for 102S42E100KV4E
POT 25K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
INPUT NOISE EMC FILTER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 21.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR 1A 32VDC ROCKER datasheet.pdf