Johanson Technology Inc. 102S42E750JV4E
102S42E750JV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E750JV4E
Brief Description
CAP CER 75PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E750JV4E.pdf
Availability of 102S42E750JV4E
QUANTITY
102S42E750JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E750JV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E750JV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E750JV4E
Related Links102S42E, 102S42E750JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E750JV4E Details Description
Related parts for 102S42E750JV4E
SWITCH MINI 16A SPST ROLL .187QC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 80W datasheet.pdf