API Delevan 103-122KS
103-122KS picture photo
Mfg. Part Number
103-122KS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM
Datasheet Download
103-122KS.pdf
Availability of 103-122KS
QUANTITY
103-122KS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103-122KS
Internal Part NumberEIS-103-122KS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series103
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±1%
Current Rating360mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)740 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103-122KS
Related Links103-, 103-122KS Datasheet, API Delevan Distributor
103-122KS Details Description
Related parts for 103-122KS
CONN DB9 CRIMP MALE TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 6POS REAR PNL MT datasheet.pdf
TRANS WIMAX PWR LDMOS SOT502B datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SGE-225-2-1540 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf