Vicor Corporation V375A8M300BN
V375A8M300BN picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8M300BN.pdf
Availability of V375A8M300BN
QUANTITY
V375A8M300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M300BN
Internal Part NumberEIS-V375A8M300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M300BN
Related LinksV375A8, V375A8M300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M300BN Details Description
Related parts for V375A8M300BN
SSD 2.5" IDEP 8GB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 100NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 0505VOUT datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHTED SELECTOR, 3-NOTCH datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
VARISTOR 300A 26V 1812 datasheet.pdf