API Delevan 103-472FS
103-472FS picture photo
Mfg. Part Number
103-472FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.8 OHM
Datasheet Download
103-472FS.pdf
Availability of 103-472FS
QUANTITY
103-472FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103-472FS
Internal Part NumberEIS-103-472FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series103
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±1%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq24 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103-472FS
Related Links103-, 103-472FS Datasheet, API Delevan Distributor
103-472FS Details Description
Related parts for 103-472FS
TRANS NPN 60V 5A SOT23-3 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 25A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 6+PE INLINE RA SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf