API Delevan 103-561HS
103-561HS picture photo
Mfg. Part Number
103-561HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM
Datasheet Download
103-561HS.pdf
Availability of 103-561HS
QUANTITY
103-561HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103-561HS
Internal Part NumberEIS-103-561HS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series103
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±3%
Current Rating590mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)278 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant195MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103-561HS
Related Links103-, 103-561HS Datasheet, API Delevan Distributor
103-561HS Details Description
Related parts for 103-561HS
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BIDIRECT TRSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NEXT IV G/P ST PAINT 444/120 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM 2LVL HER/GN DIFF datasheet.pdf