Illinois Capacitor 103MKP275KE
103MKP275KE picture photo
Mfg. Part Number
103MKP275KE
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
103MKP275KE.pdf
Availability of 103MKP275KE
QUANTITY
103MKP275KE Order Process
Ship out your order
Specifications of 103MKP275KE
Internal Part NumberEIS-103MKP275KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package992
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.327" (8.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103MKP275KE
Related Links103MK, 103MKP275KE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
103MKP275KE Details Description
Related parts for 103MKP275KE
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 500MM X 250MM datasheet.pdf