Illinois Capacitor 103MMR400K
103MMR400K picture photo
Mfg. Part Number
103MMR400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400V RADIAL
Datasheet Download
103MMR400K.pdf
Availability of 103MMR400K
QUANTITY
103MMR400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 103MMR400K
Internal Part NumberEIS-103MMR400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.183" W (10.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103MMR400K
Related Links103MM, 103MMR400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
103MMR400K Details Description
Related parts for 103MMR400K
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
3-WALL HEADER 34CONT RIGHT ANGLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W SMBG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
OCEAN END FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf